Czy kanał Polsat News jest za darmo?

Dzięki wprowadzeniu do Polski nadajników MUX 4 i przejściu na standardy telewizji cyfrowej, możliwe jest odtwarzanie Polsat News za pośrednictwem tradycyjnej anteny i do tego za darmo.

Czym jest DVB-T2 ?

Standard DVB-T2 to druga generacja europejskiego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Ma na celu zwiększenie przepustowości sieci telewizyjnych o co najmniej 30% w stosunku do DVB-T przy tej samej infrastrukturze sieciowej i zasobach częstotliwości. Zalety standardu DVB-T2:

  • wzrost liczby kanałów pakietu nadawczego;
  • możliwość zorganizowania nadawania „lokalnego”;
  • możliwość rozwoju telewizji wysokiej rozdzielczości;
  • uwolnienie częstotliwości eterycznych.

Zastosowanie standardu DVB-T2 w urządzeniach abonenckich stwarza technologiczne podstawy do świadczenia usług dodatkowych i HDTV poprzez naziemne sieci telewizji cyfrowej. W przyszłości istnieje możliwość wprowadzenia nowej interaktywnej technologii HbbTV, dzięki której możliwości znanego telewizora staną się analogiem Smart TV.

Normalny sygnał telewizyjny ma „standardową rozdzielczość” ( Standard Definition , SD ), istnieje również wariant o poprawionej jakości sygnału ( „podwyższona ostrość”) — 480p, 576p, 480i lub 576i. Liczba oznacza liczbę pikseli na wysokości, a litera oznacza typ skanowania z przeplotem (i) lub progresywnym (p). Liczba pikseli szerokości zależy od proporcji obrazu, co prowadzi do istnienia kilku innych rodzajów sygnału o wysokiej rozdzielczości. We współczesnej telewizji analogowej istnieją co najmniej cztery warianty SD. Jeśli twój telewizor obsługuje DVB-T, nie będzie problemów z kompatybilnością. Operatorzy kablowi i satelitarni zazwyczaj oferują jakąś formę obrazu w „wysokiej rozdzielczości”. Obecnie standard DVB-T jest uważany za przestarzały i został zastąpiony przez DVB-T2. W Polsce naziemna transmisja cyfrowa jest realizowana w standardzie DVB-T2 z obsługą standardu kompresji wideo MPEG4 i trybu Multiple PLP.

Jak oglądać Polsat News

Korzystając z nowoczesnych technologii, grupa Polsat udostępniła swój kanał informacyjny Polsat News do bezpłatnego odbioru. Do odtwarzania sygnału niezbędny jest nam telewizor wyposażony w odpowiedni dekoder. Aby oglądać sygnał cyfrowy sieci kablowych, wymagany jest sprzęt, który akceptuje odpowiedni standard. Telewizory i dekodery z obsługą DVB-C pojawiły się w sprzedaży w 2007 roku, więc jeśli zmieniłeś odbiornik telewizyjny w ciągu ostatnich kilku lat, najprawdopodobniej obsługujesz kablową wersję standardu DVB.

Telewizja przez Internet

Polsat News można też oglądać za pośrednictwem Internetu. Kanał internetowy służy również do przesyłania cyfrowego sygnału telewizyjnego między operatorem telekomunikacyjnym a telewizorem widza. Projekty telewizyjne połączone w sieć globalną można podzielić na IPTV i OTT. Chociaż OTT jest podzbiorem IPTV, zwykle są one postrzegane jako różne usługi. Powszechnie przyjmuje się, że IPTV to usługa w sieci operatora, która zapewnia nadawanie kanałów w czasie rzeczywistym, a OTT (Over The Top) to dowolna usługa wideo (nie tylko kanały nadawcze, ale także kino, czyli wideo na żądanie) dostarczane za pośrednictwem Internetu.