Najpopularniejszy gatunek filmowy

Wraz z rozwojem technologii filmy akcji ewoluowały na przestrzeni dekad. Efekty specjalne pozwalają na zrealizowanie najbardziej fantastycznych wizji twórców, czego efektem są filmy z serii „Szybcy i wściekli” czy całe marvelowe uniwersum. Jednak nawet dzisiaj nie brakuje fanów klasycznego kina akcji, do którego powracają z wypiekami na twarzy. W końcu trudno nie docenić „Rambo: Pierwszej krwi”, jak i „Obcego – decydujące starcie”. Skąd pochodzi fenomen tego gatunku?

Najlepsza rozrywka

Filmy akcji są jednym z pierwszych wyborów osób, chcących się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy czy szkole. Schemat takich produkcji jest dość prosty: widz poznaje pozytywną i negatywną postać filmu (kolejność dowolna), po czym śledzi ich poczynania, czekając na finalną konfrontację. Oczywiście jest to spore uproszczenie. Istnieje masa filmów akcji o nieszablonowej fabule, pełnej zwrotów akcji z ciężkim do przewidzenia zakończeniem. Ale raczej trudno je nazwać wymagającymi sporego skupienia psychologicznymi produkcjami.

Nowa fala

W 2008 roku swoją premierę miał „Iron Man”. Jest to film, który zapoczątkował wcześniej wspomniane Marvel Cinematic Universe. Z czystym sumieniem można stwierdzić, że te filmy akcji zapoczątkowały nowy trend, a również modę na superbohaterów – podbiły cały świat. Niezliczone rzesze widzów czekały na zwieńczenie wieloletniej pracy Marvela w postaci filmów „Infinity war” oraz „Endgame”. Jednakże zbliżające się nowe produkcje wskazują, że superbohaterzy mają się dobrze i nie zamierzają nigdzie odchodzić.